I had someone say to me the other day “Isn’t being vegan expensive?”

Surprisingly enough this is actually quite a common question.
The simple answer is “No”.

Let me explain a bit further.

The vegan’s protein ‘go to’ is usually either bean, peas or lentils and all these foods can be sourced at bulk buying outlets extremely cheaply. In fact, a pound (kilo) of lentils would probably cost less than a pound (kilo) of beef and would go sooooooo much further.  In this day and age – a pound of beef would probably only feed two people for one meal, but the lentils would feed a family of four over two meals.  Of course you would be adding to the lentil dish with other vegetables and you’re now looking at perhaps a family of 6 people over two meals …. equals, far less expensive than meat.

It’s usually fruit and veggies that are the expensive items. Now the reason for this is usually that people buy out of season. And it’s not only vegans that do that, but meat eaters as well. So, if you’re wanting to save money, then I’d suggest you wander down to your local farmers market and buy in season.
And, give your local produce outlet a try as well – in season fruits and veggies just may be cheaper than your local supermarket and chances are, better quality.

I recently posted a video on 5 of the top questions I get asked being vegan which does include the one above.  So watch the video to find out the rest:

Enjoy good food
Ciao
Fee

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry